Uyuz Neden Olur? Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuza, mikroskobik bir akar türü olan Sarcoptes scabiei neden olur. Bir parazit olan akar, deri altına yerleşir ve kişide kaşıntı, döküntü ve deri yaraları gibi şeylere neden olur.

sarcoptes scabiei
sarcoptes scabiei

Uyuz İlk Hangi Bölgede Görülür?

Uyuz akarı genellikle ilk bulaştıktan 4 hafta sonrasında kaşıntılar başlar. Kaşıntılar genellikle parmak araları, bilek içleri, meme ucu çevresi, kalça, diz, genital bölge, ayak tabanları ve koltuk altında başlar.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz akarı çoğunlukla hasta olan biriyle temastan bulaşır, bu nedenle toplumda küçük görülme korkusuyla asla hastalığınızı saklamamanız gerekir. Bir Kişiden diğer kişiye geçmesi için ortalama 15-20 dakikalık yakın temas gereklidir. El ele veya aynı yatakta yatma gibi durumlarda bu süre 5-10 dakikaya düşer.

sarcoptes scabiei
sarcoptes scabiei

Uyuz Herkese Bulaşır Mı?

Uyuz akarı aynı kıyafeti giyen, aynı havluyu kullanan, aynı yatakta yatan kişilere yaş ve cinsiyet fark etmeksizin bulaşır.

Uyuz Hayvandan İnsanlara Bulaşır Mı?

Hayvanlarda bulunan uyuz akarı türü insanlardakinden daha farklı bir yapıya sahiptir
Hayvanlarda ki uyuz akarı, insanlara geçse bile üreyemezler. Dolayısıyla hastalığa dönüşemeden ölürler.

Uyuz Hastalığından Kurtulmanın En Hızlı Yolları

Bir su bardağı su ve beyaz sirkeyi tamamen karıştırıp 10-15 gün, günde 3 defa bir pamuk ile kaşınan yerlere uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ilaç değildir, genellikle doktorların da önerdiği tedavi sürecini hızlandırmaya yönelik kullanılır. Bunu kullanırken doktorumuzun verdiği kremleri ihmal etmemeliyiz.

Uyuz Hastalığı Ne kadar Sürede Geçer?

Uyuz ne kadar sürede geçer? Bu hastalığa yeni yakalananların en çok merak ettiği konulardan birisi. Bir kişinin uyuz tedavisi ortalama 10 gündür, Tabi bir aile içerisindeyseniz bu süre gittikçe uzar hatta hiç tedavilere, temizliğe önem vermeyen ailelerde 1 yıla kadar uzadığı görülmektedir, evde uyuz hastalığına yakalanan kişiler odalarından çıkmamalı ortak yerleri kullanırken de eldiven takarak kullanmalıdır 3-4 gün boyunca aynı elbiseleri giymeniz tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

Uyuz Böceği Vücuttan Nasıl Atılır?

Doktorumuzun reçete ile yazdığı ilaçları gününde saatinde kullandığınız zaman, böceğin vücudunuzdan atılması fazla uzun sürmez. Hastalığı hızlı geçirmek, böceği vücudunuzdan hızlı atmak adına kulaktan duyma her bilgiyi uygulamamanız lazım, bu böceğin vücudunuzda yayılıp çoğalmasına sebep olabilir. Başlıca gelen kullanabileceğiniz metotlar şunlardır; zerdeçal metodu, aloe vera jeli metodu, beyaz sirke metodu ve çay ağacı metodu bu metotlar uygulanabilir.

Uyuz Hastalığı Vücutta Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Uyuz hastalığı geçmeden önce vücudunuzda olan kızarmalar, dökülmeler ve kaşıntı yaralarının hepsi iyileştikten sonra geçecektir. Tamamen iyileştikten sonra vücudunuzda uyuz hastalığına dair hiçbir şey kalmayacaktır.

Uyuz İlaçlama Nasıl Olur?

Biodefence İlaçlama ile profesyonel bir şekilde uyuz ilaçlama hizmeti sunmaktadır. Uyuz hastalığı hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp
Bio Defence
Bio Defence
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1